Конспект НОД по познавательному развитию
на тему: «Морские обитатели»
Используемая методика:
-Программа «От рождения до школы» под редакцией Н.Е. Вераксы, Т.С. Комаровой, М.А. Васильевой;
-Г.С. Швайко «Программа по изобразительной деятельности в детском саду».
Образовательная область: Познавательное развитие
Интеграция образовательных областей:
«Познавательное развитие», «Речевое развитие», «Социально- коммуникативное развитие», «Художественно эстетическое развитие»
Цель: Дать первоначальное представление о подводном мире и его обитателях.
Задачи:
Образовательные:
— закрепить и расширить представления детей о жизни морских обитателей;
— закреплять умение определять по внешнему виду и называть обитателей подводного мира и морей;
Развивающие:
— развивать связную речь, активизировать словарный запас;
— развивать интерес детей к различным видам изобразительной деятельности;
— совершенствовать умения в рисовании нетрадиционной технике;
— закрепить технические навыки работы с кистью;
— развивать умение вести диалог с педагогом: слушать и понимать вопрос, понятно отвечать на него.
— совершенствовать ловкость рук при игре «Рыболов», правильно пользоваться удочкой и соблюдать правило игры.
Воспитательные:
— воспитывать бережное отношение к миру природы;
— воспитывать умение работать аккуратно и чисто;
Используемый материал и оборудование:
Проектор, ноутбук, экран, столы, салфетки, баночки с красками, баночки с водой, таз с водой, пластмассовые мисочки с красками, кисточки, губки поролоновые, удочки и рыбки, ведерки, голубая ткань.
Методы: словесные (беседа, рассказ, объяснение), наглядные (демонстрация слайдов), практическая (творческая работа).
Ход непосредственной образовательной деятельности:
1.Организационный момент 3 мин.
Слышится звук моря и крики чаек.
Воспитатель: Здравствуйте дети, послушайте, что вы слышите, кто это кричит? Правильно, это голос моря и крики чаек. Это волны, бьющие о прибой. Посмотрите на экран. Что вы видите? Правильно дети, это море.
На экране появляется видео моря и дельфина.
Воспитатель: Дети посмотрите на экран кого вы здесь видите?
Дети: Дельфина
Воспитатель: Правильно, это дельфин. Мы с дельфином пришли к вам в гости.
Воспитатель: Дети, дельфин зовет нас. Хотите пойти с дельфином? Сейчас мы с дельфином познакомим вас с морскими обитателями.
2.Основная часть 10 мин
Беседа
Воспитатель: Посмотрите дети это дно моря, сколько здесь много рыб.
На экране видео морских рыб. Смотрим следующий слайд. Это наш друг дельфин. Дельфин самое умное и доброе, красивое животное моря.
Воспитатель: А вы, знаете, какое бывает море? Ответы детей.
— Какая вода в море? Ответы детей (соленая)
— Каких морских обитателей вы знаете? Ответы детей.
Воспитатель: Дети, давайте посмотрим на экран, вы узнали эту рыбу?
Смотрим следующий слайд
— Это акула. Акула хищная, самая опасная рыба в море.
— Осьминог — у осьминога 8 щупальцев, поэтому его прозвали осьминогом.
— Медуза — У медузы нет костей и оно ядовитое, если дотронуться, то можно получить ожог.
—Морская черепаха — она очень быстро плавает в воде и откладывает яйца в песке.
— Морской еж — форма его тела напоминает шар весь покрытый иголками.
— Краб — у него есть клешни, они очень острые и он передвигается по земле своими клешнями, сверху у него есть твердый панцирь. Краб растет и ему панцирь становится тесным, он его сбрасывает и обрастает новым.
Воспитатель: Ребята надеюсь, вам понравились наши морские обитатели
- Практическая часть.
Воспитатель:
— Дети рисование бывает разных видов, чем вы больше любите рисовать? Что мы используем для рисования. Примерные ответы детей.
— А я вам сегодня покажу и познакомлю вас с новой технологией рисования. Я принесла вам рисунок. Кто мне скажет, что здесь нарисовано? Примерные ответы детей.
— Молодцы! А как вы думаете, чем я нарисовала эту рыбку. Примерные ответы детей.
— Посмотрите в руках у меня поролоновая губка.
Воспитатель показывает поролоновую губку.
— Мы будем сегодня использовать ее для рисования, как штамповка или как печать. Губкой мы будем печатать. Перед вами на столе стоят краски и рисунок моря. Берем в руки губку – штампик, обмакиваем в тарелочку с краской. Работаем аккуратно, чтобы не испачкать одежду и рядом стоящего товарища. Губку -штампик прикладываем к бумаге и нажимаем на нее.
Дети работают. Если есть затруднения, то воспитатель помогает детям.
Воспитатель: Посмотрите, что получилось? Ответы детей.
-Правильно дети, рыбка.
-Похожа на рыбку.
Воспитатель:
А теперь, давайте, мы немного отдохнем.
Физкультурная минутка
Воспитатель:
— А сейчас, посмотрите все на экран. Мы видим рыбку. Из каких частей состоит рыба – голова, глаза, туловище, хвост, плавники.
-А чего не хватает у нашей рыбки? Примерные ответы детей.
-Молодцы, у рыбки не хватает хвоста, плавников, глаз.
-Возьмите кисточки и добавьте детали. Посмотрите какие у нас получились красивые рыбки. Вам понравилось этот вид рисования?
3.Заключительная часть: 2 мин
Воспитатель:
— Подойдите, дети сюда. Это озеро. Как вы думаете, а у нас в Якутии на озере, могут ли водиться акулы? Ответы детей.
Воспитатель:
— У нас в озерах водятся рыбы – караси.
— Тут лежат удочки. А сейчас, я предлагаю вам поиграть и порыбачить.
-Дети, давайте вспомним, где мы с вами были сегодня? Кого мы там встретили? Чем больше всего вам понравилось сегодня заниматься? На память о нашей встрече я вам подарю в подарок игру «Рыболов». Вы в группе будете играть сами. До свидания, дети!
Саҥа дьыллааҕы сценарий
“Харыйабыт оонньуурдара”
(кыра уонна орто бөлөх оҕолоругар аналлаах)
Сүрүн оруоллар:
Тымныы оҕонньор:_____________________________________
Хаарчаана:_____________________________________
Ыт:__________________________________________
Хаар киһи:____________________________________
Туттар тэрил:
Эһэ оонньуура, араас харыйа оонньуурдара, 3быьыллыбыт хаар киһилэр, 2 быһыллыбыт хаардар, ыт оонньуура,
Киэргэммит саалаҕа музыка тыаһынан оҕолор киирэллэр.
Ыытааччы: Көрүҥ эрэ, кэрэчээн харыйабыт хайдах курдук симэнэн, араас дьикти кэрэ бэйэлээх оонньуурдарынан киэргэнэн, биһигини көрсөрүй. Араас өҥүнэн умайара буоллар, симэҕэ-киэргэлэ өссө тупсуо этэ. Оо, харыйабыт уота тоҕо суоҕуй? Баҕар, оҕолоор, эһиги ырыа ыллаатаххытына харыйабыт уота умайыаҕа.
Ырыа: “Харыйа”.
Харыйа уота умайар. Оҕолор бары ытыстарын таһыналлар.
Ыытааччы: Оҕолоор, харыйабыт симэнэн турара эчи кыраһыабайын. Оонньуура эчи элбэҕин. Ханнык оонньуурдар ыйанан туралларый? (Оҕолор этиилэрэ) Көрүҥ эрэ, харыйабыт анныгар эһэ олорор эбит дии. Эһэ туһунан эһиги ырыа билэҕит дуо?
Ырыа: “Мишка косолапый”.
Музыка тыаһыыр. Оҕолорго болҕомто ууруу. Харыйа кэнниттэн хаар киһи тахсар.
Хаар киһи: Кимнээх наһаа үчүгэйдик ыллаатылар?! Эһиги ыллыыргытын истэммин бу кэллим дии. Үчүгэйиин, эһиэхэ бу туох бырааһынньыга буола турарый? Хайыый, манна мин бырааттарым бааллар эбит дии. Оо, олус үөрдүм! Билигин мин эһиэхэ оонньуу оонньотуом.
Оонньуу:”Хаар киһини хомуй”.
Хаар киһи үс оҕолору таһааран хомуйтарар. Ол кэннэ өссө атын үс оҕону оонньотор.
Хаар киһи: Чэйиҥ эрэ, бырааттарым, бииргэ үҥкүүлүөххэйиҥ эрэ!
Үҥкүү: “Танец снеговиков”.
Ыытааччы: Көрүҥ эрэ, оҕолоор, күөх харыйачааммыт өссө ханнык оонньуурдарынан симэммитий? Ханнык оонньуурдар баалларый? (Оҕолор этиилэрэ) Бу тугуй? (ыт) Быйылгы 2018 сыл бэлиэтэ ыт сыла буолар.
Музыка тыаһыыр. Оҕолорго болҕомто ууруу.
Ыытааччы: Туох эрэ саҥарар дии.
Харыйа кэнниттэн ыт тахсар.
Ыт: Саҥа Дьылынан! Саҥа дьолунан! Мин быйылгы 2018 сыл бэлиэтэ буолабын. Барыгытыгар бу сыл элбэх үөрүүнү, дьолу, ситиһиини эрэ аҕаллын. Туох баар баҕа санааҕыт барыта ыт сылыгар туоллун!
Билигин миигин кытта ким оонньуоҕун баҕарарый? (Ыт биир оҕону талан таһаарар) Мин ким диэн ааттааҕым буолуой? (Барбос) Бу оҕо пес Барбос оруолун толоруоҕа. Онтон атыттар чыычаах буолуоххут. Чэ, эрэ оонньуоҕун! (Харыйа аттыгар олоппос уурар)
Оонньуу: ”Пес Барбос и птички”.
Ыытааччы: Оҕолоор, чуумпурдубут эрэ, ким эрэ иһэр.
Ыытааччы оҕолору чуумпурдар. Дьикти алыыптаах музыка тыаһыыр. Хаарчаана кыыс саалаҕа үҥкүүлээн киирэр.
Хаарчаана: Дорооболорун, оҕолоор,
Мин хара тыаҕа, халыҥ сискэ
Эһэм Тымныы оҕонньордуун
Иккиэйэҕин эрэ биһи
Хаар үүтээҥҥэ олоробут.
Ытык мааны кырдьаҕас сиэнэ
Хара тыа маанылаах кыысчаана
Хаар маҥан кыыһа
Хаарчаана диэн буолабын.
Оҕолоор, билигин мин эьиэхэ оонньуу оонньотуом. Оонньуохпут иннинэ биир таабырын таайтарыахпын баҕарабын.
Сыттык курдук сымнаҕас,
Түү курдук маҥан,
Муус курдук тымныы,
Сылыттахха – ууллар
Ол тугуй? (Хаар)
Оонньуу: “Хаары хомуй”.
Икки тус туспа хаары биирдии оҕоҕо хомуйтарар. Өссө атын икки оҕолору таһааран оонньотор.
Үҥкүү: “Снежинки”
Ыытааччы: Наһаа да үчүгэйдик оонньоотугут, үҥкүүлээтигит. Саҥа Дьыл саамай оҕолорго күүтүүлээх бырааһынньык. Оҕолор Тымныы оҕонньортон кэһии кэтэһэллэр. Хаарчаана, тоҕо Тымныы оҕонньорбут суоҕуй?
Хаарчаана: Эһэм чугаһаабыт буолуохтаах. Бары тэҥҥэ ыҥырыаххайыҥ.
Ыытааччы: Чэ эрэ, оҕолоор, бары бииргэ ыҥырыаххайыҥ. Дед Мооруос! Дед Мооруос! Дед Мооруос!
Оҕолор улаханнык Тымныы оҕонньору хаһыытаан ыҥыраллар. Саалаҕа хаар хаачыргыыр тыаһа иһиллэр.
Ыытааччы: Таһырдьаны көрүҥ, оҕолоор, Тымныы оҕонньорбут ол иһэр дии. Мөһөөччүгүн нэһиилэ көтөҕөн. Түннүгүнэн иһэрэ ол көстөр!
Оҕолору ыытааччы ыраахтан түннүгүнэн таһырдьаны көрдөрөр. Тымныы оҕонньор мөһөөччүгүн нэһиилэ сүкпүтүнэн саалаҕа киирэр. Ыт сүүрэн тиийэн Тымныы оҕонньорго мөһөөччүгүн киллэрэргэ көмөлөһөр. Тымныы оҕонньор торуоскатын тыаһатан саҥарбытынан барар.
Тымныы оҕонньор: Саргылаах Саҥа Дьылынан, Саҥа Дьолунан! (Оҕолорго) Дорооболорун, оҕолоор! Хайа, бары киэргэммиккит олус да мааны, эчи үчүгэйиин.
(Харыйаҕа)
Баай хара тыам
Маанылаах маһа
Байбарыын харыйа.
Эйиэхэ – сиргэ тиийэ бокулуон буоллун!
(Дьоҥҥо эргиллэн) Бар дьонум, дорооболорун!
Чэйиҥ эрэ, оҕолоор, оонньуоххайын эрэ. Мин биир саамай сөбүлүүр оонньуулаахпын. Оонньуум аата “Тоҥоруу” диэн.
Оонньуу: “Тоҥоруу”.
Атахтаргыт ханна баалларый? Көрдөрүн эрэ. (Хас биирдии оҕо атаҕын таһынан торуоскатын муоста үрдүнэн эргитэр. Оҕолор атахтарын кистииллэр.) Кулгаахтаргытын көрдөрүн эрэ. Билигин кулгаахтаргытын тоҥоруом! (Оҕолор кулгаахтарын илиилэринэн сапталлар. Тымныы оҕонньор хас биирдии оҕолор кулгаахтарын көрүтэлиир). Аны муруҥҥутун көрдөрүн эрэ. (Оҕолор көрдөрөллөр, онтон сапта охсоллор. Тымныы оҕонньор эмиэ хас биирдии оҕо мурунун көрүтэлиир. Оҕолор бары саптыахтаахтар) Һуу, сылайдахпыын. Оҕолор наһаа да маладьыастар.
Үҥкүү: “Доҕордоһуу”.
Тымныы оҕонньор: Оҕолоор, наһаа да үчүгэй үҥкүүлээх эбиккит. Аны эһиги хоһоон ааҕаргытын истиэҕим. Барыгытыгар кэһии бөҕө аҕаллым.
Ыытааччы: Тымныы оҕонньор, сынньана таарыйа бу манна олор уонна оҕолорбут хоһооннорун иһит.
Оҕолор бары түөрт бөлөҕүнэн тахсаннар хоһоон ааҕаллар. Тымныы оҕонньор сувенирдарын туттартыыр.
Тымныы оҕонньор: Оҕолоор, олус бэркэ хоһоонноргутун аахтыгыт. Аны бииргэ ыллыаххайыҥ.
Ырыа: “Тымныы оҕонньор”.
Тымныы оҕонньор: Наһаа да үчүгэйдик үҥкүүлүүр, ыллыыр, хоһоон ааҕар эбиккит. Барыгытыгар билигин үөрэн-көтөн тураммын кэһиилэрбин түҥэтиэм.
Кэһиилэри ыытааччылар, персонажтар түҥэтиһэргэ көмөлөһөллөр.
Тымныы оҕонньор: Эһиил кэлэрбэр бары улаатаарын, өссө да элбэх ырыалары, хоһооннору билээрин. Доруобай буолуҥ!
Ыытааччы: Манан Саҥа Дьылбыт түмүктэнэр. Барыгытын уопсай хаартыскаҕа түһүүгэ ыҥырабыт. Ол кэннэ грамоталарбытын, конкуруспут түмүктэрин этиэхпит.
“Үс эһэ”
(Улахан бөлөххө ахсаан дьарыга)
Сыала-соруга:
— Оҕоҕо предмет көрүҥүн кэмниир ньыманы билиһиннэрии, бэриллибит кээмэйинэн туһанан кэмнииргэ үөрэтии.
— Чыыһыла натуральнай эрээтин сыысхала суох өрө-таҥнары ааҕары сайыннарыы, ойуу уопсай тутулун кэспэккэ эрэ уруһуйдуурга эрчийии.
— Толкуйдуур дьоҕуру, болҕомтону салгыы сайыннарыы
Туттуллар матырыйаал: группаҕа мастар силуэттара, эһэлэр дьиэлэрэ, эһэ оонньуур, 2 өҥнөөх уулаах баанка: биирэ саһархай 4 кыра стакан уулаах, иккиһэ – розовай 5 кыра стакан уулаах, кыра стакан (кээмэй), счет, оҕо аайы 14 мас палочкалар, 2 полоскалаах карточка, «Ахсаан» набора, геометрическай фигуралартан көбүөр ойуута, фломастер, бэлэхтэр – эһэ ойуулаах жетоннар.
Дьарык хаамыыта
- Оҕолор, эһиги «Үс эһэ» диэн остуоруйаны билэҕит дуо? Эһэлэр ааттарыҥ ким этиэй? (Оҕолор эппиэттииллэр).
— Биһиги бүгүн «Үс эһэ» диэн остуоруйаҕа күүлэйдиэхпит. Эһэлэр олорор тыаларыгар аптаах суолунан барыахпыт. Мин эһиэхэ ол суол ойуутун көрдөрдөхпүнэ, өйдөөн хаалыахтааххыт. Онтон ол суолу бэйэҕит өйгүтүттэн палочканан оҥоруоххут. Сөпкө оҥордоххутуна эрэ, тыаҕа тиийиэххит.
Оҕолор 20 сөкүүндэ көрөллөр, онтон оҥороллор.
— Маладьыастар, бары сөпкө оҥордугут. Ким этиэй, хас палочканы эһиги туһанныгыт?
— Уон.
- Суол устун тыаҕа кэллибит. Салгына үчүгэйи-ин!
Тиит анныгар эһэ Мэхээлэчээн олорор.
— Хайа, Мэхээлэчээн туохтан санаарҕаатыҥ?
— Миэхэ доктор Айболит отунан эмтээх ууну оҥорбута. Биирэ — төбө эмэ, иккиһэ — ис эмэ. Ону мин бутуйан кэбистим. Биири өйдүүбүн: ис эмэ аҕыйах буолуохтаах. Мин иһим дэлби ыарыйда. Ханнык эми иһэрбин билбэппин. Көмөлөһүҥ миэхэ.
— Оҕолор, Мэхээлэчээнҥэ көмөлөһөбүт дуо? Эми тугунан кээмэйдиибит?
Оҕолор тугунан кээмэйдииллэрин талаллар. Кэрчигинэн, ньуосканан тоҕо табыллыбатын быһаарабыт.
Оҕолор: Стаканынан кээмэйдиэххэ.
— Ууну стаканҥа толору куттахпытына тохтор, ол иһин сурааһыныгар диэри кутабыт. Хас стаканы куппуппутун умнубат гына суотка биир оҕо тардыа.
Бастаан саһархай ууну, онтон розовай ууну кээмэйдииллэр. Атын оҕолор хас стаканы куталлар да, соччо төгүрүктэри карточкаҕа үөһэ уонна аллараа уураллар.
— Хас стакан розовай ууну куттугут?
— Биэс.
— Хантан билэҕит?
— Кыһыл төгүрүк биэс баар, төгүрүк хас стакан эмтээх ууну куппуппутун бэлиэтиир.
— Ол аата ханнык эмтээх ууну Мэхээлэчээн истэҕинэ үтүөрүөй?
— Саһархай.
Мэхээлэчээн ис эмин иһэр, үтүөрэр, оҕолорго баһыыбалыыр, дьиэтигэр ыалдьыттата ыҥырар.
- – Мэхээлэчээн ийэтэ уонна аҕата дьиэлэригэр суохтар, тыаҕа ас көрдүү барбыттар. Мэхээлэчээн ийэтэ Анастасия Петровна көбүөр тигэрин сөбүлүүр. Бу көбүөрдэри кини бүтэрбэтэх. Ханнык быһыы тиийбэтий?
— 1-кы эрээт быһыыларын ааттааҥ. 2-с эрээткэ ханнык быһыылар баалларын ааттааҥ. Ханнык тиийбэтий? 3-с эрээткэ?
Оҕолор эппиэттииллэр, уруһуйдууллар.
- Эстафета
— Билигин Мэхээлэчээн эһигини кытта оонньуоҕа. Сыыппаралары төһө билэргитин билиэн баҕарар.
Икки командаҕа арахсаллар. Оҕолор сүүрэн тиийэн биирдии сыыппараны (1-тэн 10-ҥа диэри) ылаллар, бэрээдэгинэн подноска уураллар. Иккистээн оонньуулларыгар 10-тан 1-гэ диэри таҥнары уураллар.
- Михаил Потапыч – Мэхээлэчээн аҕата эһиэхэ сурук хаалларбыт. «Оҕолор, Мэхээлэчээҥҥэ көмөлөспүккүтүгэр махтанабын. Эһиэхэ — Мэхээлэчээн доҕотторугар бэлэх бэлэмнээтим. Ону булуҥ: дьиэттэн 7 хардыыны иннин диэки оҥор, онтон хаҥас диэки 5 хардыыны, уҥа диэки 9 хардыыны, кэннин диэки үс хардыыны, онтон аллараа төҥкөй, хатыҥ аннын көр» диэбит.
Оҕолор булаллар, бары бэлэхтэри ылаллар, Мэхээлэчээни кытта бырааһаайдаһаллар, детсадтарыгар төннөллөр.
- Түмүк.
— Оҕолор, эһиги дьарыктаныыга туох үчүгэйи оҥордугут? Ханнык өс хоһоон бүгүҥҥү дьарыктаныыга сөп түбэһэрий?
— «Ким элбэх доҕордоох, ол дьоллоох», «Ойуурдаах куобах охтубат».
Саҥа Дьыллааҕы бырааһынньык сценарийа
«Диснейленд» алыптаах дойдута
Улахан бөлөх о5олоругар
Оруолларга:
Микки Маус –
Минни Маус –
Куhа5ан санаалаах Королева –
Хаарчаана –
Мөһөөччүк —
Белоснежка –
Гномиктар –
Русалкалар –
Феялар –
Аладдин –
Восток красавицалара –
Принцессалар –
Пахохонтос –
Индеецтар –
Питер Пэн –
Пираттар –
Залга музыка тыаhыыр. Хаарчаана киирэр, санаарҕаабыт дьүhүннээх.
Хаарчаана: Бугун о5олорго Сана Дьыллаа5ы бырааhынньыкка барыахтаах этим да, эhээбин Тымныы о5онньору булбатым (куолас иhиллэр «hа-hа- hааа, Тымныы о5онньору мин Диснейленд алыптаах дойдутугар илдьэн кистээбитим, эн олох булуон суо5а!» кулэр — hа-hа- hааа).
Хаарчаана: Уой, эhээбин Тымныы о5онньору хайаанда булуом! Диснейленд дойдутугар мин тиийиэм! (тахсан барар).
Залга музыка тыаhыыр. О5олор киирэллэр, олороллор.
Диснейленд музыкатын заставката тыаhыыр. Музыка тыаhыыр. Микки уонна Минни Маус киирэллэр. Ункуулууллэр. Винтаж «Микки Маус».
Хаарчаана киирэр.
Хаарчаана: Уой, бу мин ханна кэллим?!
Хаарчаана5а чугаhыыллар.
Мини: «Хайаа, бу хантан маннык кыраhыабай кыыс тиийэн кэллин?»
Хаарчаана: Мин Хаарчаана диэммин. Ыраах Саха сириттэн эhээбин Тымныы о5онньору кердуу кэллим. Куhа5ан санаалаах Королева кинини Диснейленд дойдутугар кистээбит уhу. Эhиги, кербут буолаайа5ыт?
Микки: Суох, кербетехпут, ба5ар биhиги табаарыстарбыт билэллэрэ буолуо. Бу Диснейленд куоракка Уол Дисней мультиктарын геройдара олороллор. Русалкалар ба5ар билэллэрэ буолуо (русалкалар тахсан ункуулууллэр).
Микки: Кыраhыабай Русалка кыргыттар, Тымныы о5онньору кербут буолаайа5ыт?
Русалкалар: Суох-суох, олох көрбөтөхпут. Ба5ар белоснежка билэрэ буолуо (тахсан бараллар).
Минни: «Белоснежкааа» (ынырар. Белоснежка тахсар)
Минни: Белоснежка, үтүө күнүнэн! Эн тымныы оҕонньору көрбөтүн дуо?
Белоснежка: Оо, суох, ол эрээри истибитим, куhа5ан санаалаах Королева утутан кэбиспитин гномиктар эппиттэрэ. Гномиктаар, кэлин, кемелеhун! (Белоснежка уонна гномиктар ункуулууллэр).
1 гном: Биhиги кербетехпут.
2 гном: Биhиэхэ индеецтар эппиттэрэ (тахсан бараллар).
Микки: Похахонтос! (Похахонтос индеецтары кытта киирэн ункуулууллэр).
Хаарчаана: Мин эhээбин Тымныы о5онньору кербетеххут дуо?
Пахохонтос: Суох, биhиэхэ Тымныы о5онньор манна баар уhу диэн Питер Пэн эппитэ.
Минни: Хаарчаана, эн санаар5аама, биhиги эйиэхэ кемелеhуехпут. Сана Дьыл чугаhаата, хата олорон сынньан, биhиги до5отторбутунаан ырыа ыллыахпыт.
Уопсай ырыа:
Пираттар суурэн киирэллэр ункуу. Ункуулээбиттэрин кэннэ Питер Пэн суурэн киирэр.
Питер Пэн: «Тохтоон! Бу сылдьар эбиккит дии!» (пираттар киниттэн куотан тахсан бараллар).
Питер Пэн: Эмиэ куотан хааллылар! Чэ буоллун, син биир ситиэм!
Минни: Питер Пэн, утуе кунунэн! Эн Тымныы о5онньору кербете6ун дуо? Бу Хаарчаана эhэтин куhа5ан санаалаах королева кистээбит уhу.
Питер Пэн: Ээ, истибитим, арба бугун дыбарыаска баал буолар, хаарчаана миигин кытта барыс, ба5ар ким эмит кербутэ буолуо.
Музыка тыаhыыр (Золушка музыка) Принцессалар ункуулэрэ.
Хаарчаана: Принцессалар эhиги мин эhээбин Тымныы о5онньору кербетеххут дуо?
Принцессалар: Суох. Ба5ар Аладдин билэрэ буолуо, киниттэн ыйытаар (тахсан бараллар).
Музыка тыаhыыр. Аладдин уонна Восток кыргыттара киирэн ункуулуулэр. Хаарчаана: Аладдин, эн мин эhээбин Тымныы о5онньор ханна баарын билэрин буолаарай?
Аладдин: Хаарчаана, мин көбүөр-самолеппар олорон кердуу барыахпыт (елка кэннигэр бараллар).
Уопсай ырыа:
Музыка тыаhыыр. Куhа5ан санаалаах Королева киирэр.
Королева: Бу кыыс эhээтин булаары гынна дии … мин кинини эмиэ утутуом, hа-hа- hааа … (ункуу – хара былаатын урдугэр быра5ар, яблоко кердерер). Кыыс санатын истэн тохтоон турар.
Хаарчаана киирэр
Хаарчаана: «Сана Дьыллаа5ы ырыа иhиттим, эhээм суолун буллум … Эhээ-эhээ!!!» (хаhытыыр). Королеваны көрөн соhуйар.
Хаарчаана: Дорообо, эмээхсин!
Королева: Дорообо, кэрэ кыыс. Хайа эн бу манна хайыы сылдьа5ын?
Хаарчаана: Мин эhээбин Тымныы о5онньору кердуу сылдьабын. Дэлби сылайдым, аччыктаатым да5аны (өрө тыынар).
Королева: Ээ, аччыктаабыт буоллаххына бу яблоканы сиэ … (яблоко уунар).
Хаарчаана ылан ыстыыр уонна утуйан хаалар. (Королева кулэр «hа-hа- hааа» тахсан барар).
Микки уонна Минни маустар суурэн кэлэллэр. Соhуйаллар.
Микки: Оо, бу сытаахтыыр эбит дии, хаарчаанабыт.
Минни: Феялаар, кэлиин, Хаарчааны утуппуттар, кэлэн кинини уhугуннарын! Кемелеhун!
Музыка тыаhыыр. Феялар киирэн ункуулууллэр. Аптаах палочканан таарыйан Хаарчаананы уhугуннараллар.
Хаарчаана: Уой, ер да ер утуйдуум! Эhээм миэхэ иhэрин тууhээтим! Баhыыбаларын, аптаах Феялар (феялар тахсан бараллар).
Музыка тыаhыыр. Тымныы о5онньор киирэр.
Тымныы о5онньор: Сана Дьылынан!
Сана Дьолунан!
Дорооболорун, о5олоор! Куhа5ан санаалаах Королева аптаан утутан кэбиспитин, хата Феялар уhугуннардылар. Сиэним Хаарчаана миигин кердуу кэлбит эбиккин дии. Сана дьылбыт чугаhаата, чэйин эрэ, до5оттоор ырыата ыллыа5ын, хоhоонно этиэ5ин, ункуулээн битийиэ5ин!
Хоровод:
Тымныы о5онньор: Оо, харыйабыт уота тоҕо суо5уй? Харыйабыт уота умайдаҕына эрэ бырааьынньык буолар. «Харыйабыт уота умай!» диэн бары бииргэ этиэххэйин! Биир, икки, ус харыйабыт уота умай! (О5олор тэҥҥэ санараллар)
Тымныы о5онньор: О5олоор, аны хоьоон аа5аргытын истиэхпин ба5ардым. Ким аа5ыа5ай биьиэхэ.
Хоһооннор:
1 оҕо: Тоҕо баҕас күндүтэй
Елка маспыт киэргэлэ
Торҕо көмүс сиэдэрэй
Лаампа уота имнэнэр.
2 оҕо: Намылыйар лабаалар
Киэргэл бэрдин эринэн
Кылбачыйар киистэҕэр
Көмүс дуйу бурунэн.
3 оҕо: Араас өҥнөөх таастары
Туораах курдук тиһэҥҥин
Чаҕылыйар уоттары
О5уруолуу кэтэҥҥин.
4 оҕо: Кыраһыабай бэйэккэн
Кынтайаахтыы лаглайан
Күндү көмүс өҥүнэн
Күлүмүрдүү тура5ын!
5 оҕо: Сана кэрэ дьылбыт
Сана үтүө дьолбут
Көмүс кыырпах күнэ
Күлүм-салым үүннэ!
Оонньуу:
Тымныы о5онньор: Мин до5отторбор Саҥа Дьылынан кэhиибин а5аллым. Оо, мөһөөччүгүм куотан хаалбыт. (Тымныы оҕонньор хомойор)
Мөһөөччук киирэр.
Тымныы о5онньор: Оҕолоор, мөһөөччүкпүн тутун. Оччоҕо эрэ кэһиибин биэрэбин. (Оҕолор тутан аҕалаллар. Мөһөөччүктээх кэһиини Микки уонна Мини соһон киллэрэллэр, тар5аталлар).
Хаарчаана: Биhиги салгыы атын о5олорго Саҥа Дьыллыы бардыбыт. Аныгыс сылга керсуеххэ диэри! Диснейленд алыптаах дойдутун геройдарыгар улахан махтал! Керсуеххэ диэрии!!! (тахсан бараллар).
Микки уонна Минни: Манан Саҥа Дьыллаа5ы бырааhынньыкпыт тумуктэнэр. Өссө төгүл барыгытын кэлэн иhэр 2019 сылынан итии-истин э5эрдэээ!!!
Көрсүөххэ диэри!